Kolejny wpis na blogu poświęcony będzie butom snowboardowym. Pomijając ubrania, kask, gogle, ochraniacze i wszystkie inne przydatne rzeczy poprawiające bezpieczeństwo i komfort jazdy, buty to ostatni element układanki, a zarazem najważniejszy, bo ma bezpośredni kontakt z ciałem. Od dobrze dobranych butów snowboardowych zależy czy dzień na desce będzie męczarnią czy dobrą zabawą. Czy zejdziesz ze stoku po godzinie ze skwaszoną miną czy będziesz katował sztuczki, aż do zamknięcia.

Na co zwrócić uwagę? Przy wyborze butów duże znaczenie ma sposób sznurowania, rodzaj buta wewnętrznego oraz flex. Całość tak na prawdę skupia się na dobrym trzymaniu stopy w bucie, czyli takim, gdzie pięta pozostaje nieruchomo.

Flex

Tutaj sprawa wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku desek i wiązań. Miękkie buty dobrze sprawdzą się we freestyle’u. Większy zakres ruchów w takich butach przyda się przy tweak’owaniu tricków. Buty ze średnim flex’em będą idealne do nauki jazdy na snowboardzie oraz po prostu do rekreacyjnej zabawy na stoku. Twarde buty to idealne rozwiązanie do szybkiej, dynamicznej jazdy na krawędzi oraz do pływania w puchu poza trasami. Oczywiście nie jest powiedziane, że skoro mamy twardą deskę to musimy dokupić twarde buty i twarde wiązania. Warto spróbować różnych konfiguracji i sprawdzić jaki zestaw będzie najbardziej odpowiadał.

But wewnętrzny

Każda firma snowboardowa produkująca buty posiada w swojej ofercie kilka rodzajów buta wewnętrznego. W zależności od tego jak wysoki jest model z danej kolekcji, stosuje się inny rodzaj wkładki. Najwyższe modele posiadają zazwyczaj termoformowalny but wewnętrzny, czyli taki, który najpierw trzeba dobrze wygrzać, a potem rozchodzić przez kilka chwil tak, żeby wkładka dopasowała się do kształtu stopy. Nieco niższe modele również posiadają termoformowalny but wewnętrzny, ale taki który dopasowuje się pod wpływem ciepła wytworzonego przez stopę podczas jazdy. Najniższe modele są wyposażone w standardowy but wewnętrzny wykonany z trwałego i ciepłego materiału, ale nie posiada żadnych dodatkowych właściwości. Jeśli chodzi o sznurowanie buta wewnętrznego to zazwyczaj jest to system polegający na zaciągnięciu linki. Buty NITRO dodatkowo zostały wyposażone w system RE/LACE LINER LOCKER, który pozwala na regulację sznurowania buta wewnętrznego bez konieczności rozpinania skorupy buta.

Sznurowanie

Tutaj poza klasycznymi sznurówkami każda firma wymyśla coś swojego. Istnieją systemy takie jak BOA, czyli stalowa linka, którą dociąga się za pomocą specjalnego pokrętła.  Występuje również w wariancie dwustrefowym. Jedno pokrętło służy do wiązania dolnej części buta, drugie do górnej części. My w swojej ofercie posiadamy buty Nitro z systemem  TLS 5, który jest dwustrefowy i polega na wiązaniu buta za pomocą dwóch nylonowych linek blokowanych na zatrzask. Biała linka na zdjęciu poniżej dociąga górną część buta, a czarna dolną część razem z kostką. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne i szybkie sznurowanie oraz utrzymuje kostkę na miejscu przez cały dzień.

Podsumowując. Kompletując sprzęt snowboardowy warto poświęcić na to trochę czasu. Dokładnie zapoznać się z technologiami danej firmy i konkretnymi modelami. Przemyślane zakupy pozwolą cieszyć się dobrze dobranym sprzętem przez wiele sezonów i umożliwią szybki i bezproblemowy progres na desce.

 

 

DJ